Amiről a magyar média egyáltalán nem mer beszélni





Ma reggel a kocsiban hallgattam némi rádiót, mert Osloban szerencsére az ilyesminek van értelme. Van egy RadiOrakel nevű csatorna, ahol szinte csak extrém zene megy. Mindegy, hogy extrém hardcore, black metal vagy jazz, lényeg, hogy fura legyen! Gyakran azonban valami amerikai hírműsor megy, és ma reggel is ez volt a helyzet. Két amerikai orvost interjúvoltak, akik épp a Gázai övezetben próbálják menteni a menthetőt, a nyilatkozat viszont olyan szinten lehozott az életről, hogy...hát mit lehet erre mondani? Mennyire hozza le az embert az életről, amikor arról hallgat elbeszéléseket, hogy az izraeli katonák hogyan lőnek fejbe és robbantanak szét 3-4 éves gyerekeket? Nagyon. Pár napja átkalibráltam a számítógépes kompjúterprogramomat, hogy nézze meg mi az ábra erről a népírtásról a magyar médiában.

Sajnálom, hogy korábban ez nem jutott eszembe, mert volt egy sejtésem, és a számok a sejtésemet igazolni látszanak. A sejtés pedig az, hogy a magyar média kollektívan Izrael pártján áll ebben a horrorban. Mire alapozva állítom ezt? A két kifejezés, amiket bedobtam a gépbe az "Izrael" és "Gáza" voltak. A kettő így alakult az elmúlt egy hétben:






Így kiexportálva kicsit mütyűr lett ez a grafikon, de felolvasom mi van rajta. Szóval sötét (indianred) Gáza, világos (lightsalmon...megint a lazac) Izrael. Izraelt tehát minden oldalon többet említik, mint Gázát. Számszerűen ez azt jelenti, hogy az elmúlt egy hétben 18 Izrael és 8 Gáza szerepelt a főbb magyar híroldalak címeiben. Ezzel még nem szaladunk messzire, bár talán erősíti a narratívát, hogy Gázát nem ismeri el a média önálló entitásként, de ez az állítás még azért nagyon gyenge lábakon áll.

A kérdést, hogy egy kifejezés előfordulásának a száma jelenthet-e valami elfogultságot (biast) az adott ember/állam/fogalom iránt baromi nehéz megválaszolni, de talán egy másik gráf segíthet ebben kicsit. Alább látható az elmúlt egy hét "Biden" vs "Trump" csatája a magyar médiában:


Sötét Biden, világos Trump. Most kicsit öncélúan azt fogom állítani, hogy a HVG, a Magyar Hang, a Telex és a 444 inkább Biden, mint Trump pártiak. Az említett híroldalaknál az látszik, hogy Biden többet szerepel a címekben, mint Trump. Ez alól kivétel a 444. Konzekvensen a maradék újságokra (Magyar Nemzet, Origo, Ripost, PestiSrácok) ráhúzom, hogy ők inkább Trump pártiak. Ezt az állítást a számok önmagukban már jóval kevésbé igazolják. A Magyar Nemzet ugyan jóval többször idézi meg az ex-elnököt, mint a jelenlegit, de az Origonál pl a két szám egyensúlyban van, a Ripostnál meg egyenesen több a Biden, mint a Trump. A PestiSrácok ellenben egyszer sem említette Bident az elmúlt egy hétben.

Na jó, a konklúzió tehát annyi, hogy pusztán a számokból még mondhatjuk egyértelműen meg, hogy merre húz egy híroldal szíve, de még ez a konklúzió sem kikezdhetetlen, szóval inkább legyen az a konklúzió, hogy még nincs igazi konklúzió.

Szerencsére mivel a magyar médiát úgy látszik nem igazán izgatja az Izrael-Gáza vérontás, ezért elég könnyű szabad szemmel végigmenni azon a pár címen, ami a témában az elmúlt egy hétben megjelent. A két kifejezés így első ránézésre együtt nem szerepel annyit a médiában egy hét alatt, mint mondjuk Magyar Péter neve két nap alatt, de ez megint más kérdés.

A Magyar Nemzet 5 "Izrael" kifejezést tartalmazó cikke csak pozitívan/áldozatként hivatkozik Izraelre. Szeretik a magyar miniszterelenököt, meg akarják őket támadni, az ellenük tüntetők elfajultak a tüntetésen. A Telex három cikkében is inkább áldozat, Irán által fenyegetett ország Izrael, bár az egyik cikk (Németországot azzal vádolják, hogy megsértette az ENSZ népirtási egyezményét azzal, hogy fegyvert küldött Izraelnek) azért megemlíti, hogy lehet itt népírtás is. A 444 már nem megy ilyen messzire. Náluk kizárólag az iráni csapásról lehetett olvasni a héten. A legizgalmasabbnak meglepő módon az Index tűnik. Náluk le merték írni az "Izrael", "civil" és "halál" szavakat egy címben. A többi cím többnyire az, amit már fentebb összeszedtem. Iráni helyzet, van egy csapatkivonás Gázából, Izraelért aggódó Biden, meg ilyenek. Végezetül a HVG két cikke közül az egyik az iráni fenyegésről, a másik egy sikeres Hamasz elleni légicsapásról számol be.

A Gázáról szóló 8 megjelent cikkből öt full ugyanaz: Izrael kivonja szinte az összes csapatát Gázából. A Telex még ír két új humanitárius útvonal nyitásáról is az övezetbe, a Magyar Nemzet ezen kívül még egy izraeli túsz holttestéről is beszámol.

Így végignézve a híreket az átlag magyar olvasóban fel sem merülhet bármiféle népírtás gondolata, hisz a kifejezés az átfésült 26 címből pusztán egyszer jelent meg, valamint a "civil" is. Ez csak az elmúlt egy hét termése, tehát még egyszer elmondom, hogy ebből még nagyon-nagyon-nagyon messzemenő következtetéseket nem lehet levonni, de azt 100% bizonyossággal ki merem jelenteni, hogy a magyar média az elmúlt egy hétben kollektíven Izrael oldalán állt. Ha pedig ez elmondható az elmúlt hétről, akkor mennyire lehetett más a helyzet egészen tavaly októbertől? 



Megjegyzések

  1. a portfolio.hu-t és rtl.hu-t még vedd fel szerintem. A portfolio azért lehet érdekes, mert gyors keresgéléssel VJ és MP párossal szinte semmit nem foglalkoznak, viszont közel-keleti témával annál többet.

    VálaszTörlés

Megjegyzés küldése