A Hoth visszavág, avagy hogyan viszkizett Han Solo a norvég hegyekben

 Holnap itt a május negye, ami a szeretet ünnepe, na meg a sztárvárszé, mert a may the fourth az má majdnem may the force, és akkor ha hozzácsapjuk, hogy be with you, akkor kijön hogy május negyedike legyen veled hohoho! Erre a nemes ünnepre megemlékezendő, én most tisztelettel megemlkeznék idén feburári kalandozásunkról a Hoth bolygón, ami a messzi-messzi galaxis legmegtévesztőbb nevű bolygója, mert annak ellenére, hogy azt jelenti a neve hogy forróh, valójában ez a legihdegebb planéta, amit star warsban valaha láthattunk, és mit ad isten: az itt játszódó jeleneteket pont Norvégiában forgatták!

Méghozzá egy Finse nevű helyen, amely annyira kimeríti az istenhátamögöttiség fogalmát, hogy meg sem lehet közelíteni autóval, csak vonattal, vagy hát ha valakinek van ilyenre ingerenciája, akkor hegyeken völgyeken átsíelve, vagy rénszarvas- vagy tauntaunháton is lehet ide jönni. De szerintem maradjunk a vonatnál, ha valaki Osloból megy Bergenbe, vagy fordítva, akkor elég csak kipillantani a vonat ablakán valahol félúton és tádáám: ott a Hoth! 

Ha viszont valaki nem csak pillantani akar, az le is szállhat a vonatról, és ezt talán februrárban érdemes eljátszani, mert akkor még mindenféle rohamosztagosokba, boba fettekbe meg darth vaderekbe is belefuthat a peronon, hiszen ekkor van a Birodalom visszavág forgatásának évfordulója, és erre megemlékezendő a véresszájú sztárvársz rajongók az év eme szakaszában ellátogatnak finsébe megemlékezni az itt történt eseményekről.

Darth Vader jegyeket és bérleteket kér

A Hoth Strikes Back nevű rendezvény a Finse 1222 nevű hotelben történik, mivel máshol nem is nagyon történhetne, hisz többnyire magánnyaralók vannak csak itt, meg még a Norvég Kirándulóegyesületnek egy épülete, ahova be lehet ülni egy kávéra, sörre, vagy egyéb norvégságra, de ez aztán tényleg senkit nem érdekel, mert a Finse 1222 volt az igazi eksön színtere. 

Az idei rendezvény sztárvendégei Harald Lystad, Christian Berrum és Martin Gant voltak, és ha ez a három név a Star Wars kapcsán nem mond az égvilágon semmit, akkor nem kell megijedni, mert viszonylag marginális szereplők voltak a Csillagok Háborúja háborújában, hisz még fiatalok és pályakezdők voltak, bár Harald Lystad szerepe olyan szempontból mégis jelentős, hogy akkoriban ő volt a 20th Century Fox norvégiai CEO-ja (olyan 20 évesen...), és saját elbeszélése szerint ő dobta be egy meetingen, hogy ha már a teljesen sivatagos bolygó után akarunk egy teljesen havas bolygót, akkor az legyen már Finsében, mert ez volna a tökéletes hely az ilyesmire. Aztán sikerült kirángatnia Gary Kurtz producert Finsébe, mire ő ráerősített: "Ez a Hoth!".

Lystad egyébként még nagyon sokat anekdotázott a forgatási stáb ikonikus kék kabátjáról, mert ugye szükséges volt valami olyan kabátot készíteni, amiben nem fáznak a filmesek, meg ami jól is néz ki. A fentebbi képen is látható néhány ezekből, pedig elvileg baromira nem könnyű hozzájutni az ilyesmihez... A stáb külföldi tagjai egyébként még a fantasztikus űrkabátok ellenére is fáztak a fáma szerint.

Egy kicsit sikerült megtudni szeretett hőseinkről is, pl. hogy Carrie Fisher is kijött Finsébe, pedig nem is volt jelenete itt, Harrison Ford pedig kicsit később érkezett a többieknél, és amikor jött a vonattal, akkor valami lavina miatt egy megállóval előbb kellett leszállnia, majd az egy megállóval Finse előtt lévő településen megszállt az éjszakára, de aztán küldtek érte valami speciális különítményt hajnali hatkor egy üveg whiskyvel felfegyverezve. Az úton Finsébe a whisky elfogyott, Harrison Ford viszont reggel kilenckor már full beöltözve, felkészülten várta a forgatást. Ez amolyan anekdota volt a sztárság és a profizmus csodálatos ötvözetére, és hát mi tagadás: pont ilyennek képzeli mindenki Harrison Fordot.

A Finse 1222 hotel a rendezvény kedvéért annyira átment Star Warsba, hogy még a Leia alakúra kunkorodott hajú ukrán pincérnők is fénykarddal szolgálták fel a lázadószimbólumú fahéjat a desszerthez, és bár a Figrin'D an és a modális csomók zenekart azért nem sikerült elhívni, de három napon keresztül a csillagok háborúja zenéjének különféle loungeosított verziói mentek a lobbyban meg az étteremben.

Az evés egyébként eléggé központi eleme a Hoth Strikes Back rendezvénynek, tekintve, hogy a szervezők amerikai egyesült állampolgárok, és a legtöbbjük nem véletlenül akkora mint egy-egy ház. A hotel étterme azonban a látványos erőfeszítések ellenére sem látszott orvosolni a tengerentúli vendégek végtelennek tűnő falási vágyát. Hiába kaptak reggelit, ebédet és vacsorát, az étkezések között azért rendszeren nasizásra szorultak, ami különösen a rosszul kihangosított panelbeszélgetéseken volt nagyon előnytelen, mert hiába fókuszáltam, számomra a legtöbb beszélő azt mondta, hogy "sdgdhriwh", amit valójában nem is a beszélő mondott, hanem az evőemberek zacskója.

Az amerikaiakat egyébként nem csak én ekézem, hanem a két stábtag, Christian Berrum és Martin Gant is, bár a pódiumon ezt kevésbé élesen tették, és csak arról számoltak be, hogy a birodalom visszavág forgatásán az amerikaiak minden más nemzetséget többnyire alárendeltként kezeltek, de hát ez amolyan amerikanizmus... Privátban viszont már jobban elengedték magukat, és simán kimondták mindketten, hogy utálnak amerikaikkal dolgozni.

A rendezvény második napján Gant és Berrum egy rövid tárlatvezetésre vitte a vendégeket, hogy megmutassák mi hol forgott, és hát a dolog komikuma az volt, hogy a végtelen hótengerben fetrengő Luke Skywalker valójában 5 métert se ment a hoteltől az esetek többségében, mert az épület mellett közvetlenül már minden adott volt arra, hogy végtelen hótengereket lehessen filmezni.

Itt bukfencezett le Luke Skywalker, miután levágta szegény Wampa kezét


Itt meg a tauntaun-hálózsákba bújt bele



Christian Berrum kedvenc emléke látszólag az volt, hogy elküldék a helyi boltba (mert akkor még volt itt bolt is), hogy vegyen két tucat óvszercsomagot, az eladónő pedig kissé kikerekedett szemmel reagált az igényre, hisz a forgatáson kb három nő, és olyan 100 férfi dolgozott, kotongumit pedig még emberemlékezet óta nem adtak el ilyen magasan. Az egyébként már ki se derült, hogy valójában mire kellettek  a gumik. Martin Gant szerint vérflaccsanásokhoz akarhatták használni, de a filmben kb semmi vér nem látszik, szóval lehet az egészből nem lett semmi.

Gant volt egyébként az egyetlen a meghívott vendégek közül, akinek érdekes sztorijai voltak, hisz ő később befutott kellékes lett, és dolgozott pl. a Brazilon és az Erik a vikingen is, a birodalom visszavágot megelőzően meg épp az Alien (bocsánat..nyolcadik utas, a halál...) forgatásán ügyködött valamit. Talán épp ezért nem is igazán lelkesedett a csillagok háborújáért amikor a forgatás megkezdődött, hisz pont előzőleg látta Giger hihetetlen díszleteit az Alienen, ehhez képest meg amolyan visszalépésnek élte meg a messzi-messzi galaxist.

Christian Berrum és Martin Gant a Luke Skywalker legurulónál pózol

A sok mesélés és sztorizgatás kapcsán egy furcsa észrevételem támadt: senki nem említi George Lucast! Hogy kiderítsem, miért is lehetett ez így, egy óvatlan pillantban leszólítottam Martin Gantet, mert a fejemben közben összeállt a saját kis cinema spekulációm a la Tarantino, vagyis hogy a hetvenes évek Hollywoodja annyira magas színvonalat képviselt, hogy a Csillagok háborúja a megjelenésének idejében annyira buta ócskaságnak hathatott, hogy még maga Lucas sem akart vele foglalkozni. Gant nem ment el idáig, bár a magyarázata valamelyest egybevág az enyémmel. Egyrészről azt mondta, hogy Lucas köztudottan nem szeretett rendezni, mert a szopódást a színészekkel meg a stábbal egyszerűen nem élvezte, és ezért kérte meg mentorát, Irwin Kershnert, hogy szopódjon ő inkább a rendezéssel, valamint az is felmerült magyarázatként, hogy Lucas ekkoriban alapította az ILM-et, ami a mai napig az egyik legnívósabb vizuális effektekkel foglalkozó cég és egész egyszerűen inkább erre fókuszálta energiáit a Birodalom visszavág helyett.

Finse, és környéke egyébként tényleg földönkívüli élmény, és valószínűleg úgy is van értelme ellátogatni ide,ha épp nincs tele kövér amerikanische szárvárz rajongókkal, sőt talán még nyugisabb is kicsit a légkör. Másrészről a cosplayesek és korábbi forgatási stábtagok nélkül nehéz megmondani, hogy valaha itt bármi csillagok háborújás dolog történt itt. A forgatás után nagyon alaposan feltakarítottak, ezért valószínűtlen, hogy az erre kirándulók halott lázadók csontvázaira leljeneka vaskos hóréteg mélyén, de minden kétséget nem lehet kizárni ezügyben.

Érdekes kor volt ez a Birodalom visszavág kora. Már nem a messzimesszi izében, hanem itt a Föld bolygón. A filmipar még teljesen máshogy működött. Nem voltak frencsájzok, sőt igazából a folytatások sem voltak kifejezetten népszerűek, ezért a Birodalom visszavágot még némileg remegő kézzel készítették, hisz rengeteg pénzt tettek bele, de közel sem építhettek arra, hogy úgyis visszahozza az árát, mert ez Star Wars. Ma meg már...



Megjegyzések